Showing posts with label flan. Show all posts
Showing posts with label flan. Show all posts

January 20, 2013

File împletit & flan de spanac si parmezan

Una din fripturicile de la Craciun, a fost un file de porc împletit. Foarte usor de realizat, de efect si nu în ultimul rind, delicios. A fost servit cu flan de spanac si parmezan. O garnitura gustoasa si simpatica, servita în portii individuale. Ca sa nu uit pe parcurs, va scriu de acum. Pentru a evita "caderea" flanului, încercati sa va calculati putin timpul, si sa faceti în asa fel încît sa fie gata exact înainte de a fi servit. Atunci are o palarie umflata si crapata. Un aspect superb! (Mie nu prea mi-au iesit calculele si a cazut, asa ca aspectul a cam avut de suferit, dar a fost foarte bun). 

 

Muschiuletul se despica în trei fîsii, exact ca în imagine. Se condimenteaza dupa bunul plac. 
Eu doar cu putina sare de Himalaya, piper si usturoi deshidratat, toate din rîsnita. 

 

Se împleteste si se ascunde capatul dedesubt. Pentru siguranta se poate prinde cu o scobitoare sau ac de inox, sau cu ce vreti. Deasupra am rîsnit putin rozmarin uscat. Proaspat nu prea-i place Denisei. Pacat, ca am o tufa asa faina în gradina. Pentru ca am avut un fix cu perele... am pus si de astea. Am turnat putin vin alb sicilian si doi stropi de ulei de rapita. 

 

La cuptor, a stat la 200°C pîna s-a rosit. În timp ce s-a copt, 
am pensulat filetutul cînd si cînd cu zeama din vas. 



Pentru flan, avem nevoie de: 

  • 100 g parmezan dat pe razatoare
  • 200 g spanac tocat grob/ daca e baby spanac se lasa întreg
  • 1 ceapa violeta/lunguiata, tocata
  • 1 lingura ulei de masline
  • 100 ml smîntîna de frisca
  • un praf nucsoara

  • 4 oua
  • 100 ml smîntîna de frisca
  • 1 lingura smîntîna groasa
  • 15 g faina
  • putin unt, pentru uns formele

Se caleste ceapa usor pîna devine translucida, se adauga spanacul.
Se amesteca putin pîna se înmoaie spanacul, apoi se adauga smîntîna, iar dupa 2-3 minute, 
parmezanul. Se mai amesteca putin pe foc. În final se condimenteaza cu ceva nucsoara, dupa gust.


Se ung formele cu unt, se împarte amestecul în patru forme.


Deasupra se toarna cele 4 oua batute în care se amesteca smîntîna de frisca si cea groasa, si faina.
Se dau în cuptorul preîncalzit la 200°C timp de 20 minute.


Para de fapt era doar pentru parfumarea carnii, dar a ajuns si în farfurie :D


Pofta buna! 

January 7, 2013

Bucatele de sarbatori

Din mai multe motive, nu prea am fost în dispozitie de sarbatorit, dar totusi ne-am bucurat de Craciun, care a adus vacanta - mai mult timp petrecut cu familia, plimbari si iesiri mai nocturne, lenevit diminetile pîna la... prînz :D
Noi nu mîncam mai mult decît de obicei nici în zilele de sarbatoare, si nici nu ne place sa mîncam mai multe zile aceeasi mîncare, asa ca nu gatesc în exces niciodata. În afara deserturilor care le-am pregatit înainte, totul a fost facut proaspat... daca tot am fost doar noi, nu a fost nevoie sa ma spetesc muncind. Cu oaspeti la masa, altfel sta treaba :) 

Din meniul de Ajun si Craciun 2012, 
care nu e nici traditional, n-are nici o tema - 
e doar un amestec de inspiratii bavareze, italiene, romanesti si blogosfera... adica meniu maya(sh) =))

Aperitive:

- Ciupercute cu file de somon (reteta lui Cosmin - Simplu si bun)
- Turnulete alla parmigiana (reteta mea)
- Brînzeturi diferite cu fructe

Piese de rezistenta:

 - Fripturici din file de vita cu sos de piper verde (pentru noi - reteta aici)
 - File de porc împletit cu flan de spanac si parmezan ( pentru Denise, ca ea nu serveste vita)
 - Rata coapta în vin cu galuste de cartofi si varza rosie cu mere

Deserturi pentru perioada de sarbatori - Ajun, Craciun... pîna s-au terminat :D, la alegere:

- Cozonac cu mac si coaja de portocala confiata
- Înghetata de cafea
- Sorbet de ananas cu mar
- Diverse furescuri gen Bumbii Mosului în diferite variante
- Fursecuri cu cocos si ciocolata

La mîncarurile care nu am dat link, o sa revin pe parcurs cu retetele.
Aperitive: Ciupercutele cu somon, dupa reteta lui Cosmin, vi le recomand din tot sufletul.


 

  

Turnulete alla parmigiana. Reteta o stiti. Sînt straturi din vinete grilate, rosii si mozzarella, 
printre care am pus un pesto simplu din busuioc, usturoi, parmezan si ulei de masline. 

 

Brînzeturi diferite cu fructe. 

 

Piesele de rezistenta: 

Reteta sosului de piper verde o gasiti aici
Pentru prepararea sosului recomand ingrediente de buna calitate. Un sos extraordinar de gustos. 
De data asta nu am facut antricot maturat ci filé maturat. Si mai bun :) 


   

Noua ne place medium. Deci 2-3 minute pe-o parte si pe cealalta (depinde de marimea/grosimea bucatii de carne). 
Apoi la odihna cîteva minute. Cel mai bine învelit în "plic" din folie de aluminiu.


   

File de porc împletit servit cu flan de spanac si parmezan. 
Anul asta am avut ce am avut cu perele. Apar peste tot. 
Chiar si de Revelion am caramelizat pere pentru platoul cu brînzeturi :D 
Aranjati prima data farfuria cu sos si carne, 
iar flanul îl scoateti pe farufrie exact înainte de a fi servit, 
altfel riscati sa cada, asa cum mi s-a întîmplat mie :D O sa revin cu retetele. 



 


   

Rata coapta, condimentata bine pe interior si exterior, umpluta cu sferturi de pere. Mereu umpleam ratele cu mere, portocale sau amestecuri de cubulete de mere, portocale si condimente. Cu pere a fost parca cea mai buna. Aromata, parfumata, iar perele au fost delicioase! Am servit alaturi de varza rosie cu mere. De data asta am pus merele în final, pentru a ramîne mai crocante. Mult mai bun! 


  

Deserturi: Cozonacul cu mac si coaja de portocale confiata si un vinut fiert cu mirodenii. 


   

Înghetata de cafea a fost superba. De cînd am cumparat masina de înghetata (ultima) tot am vrut s-o fac. Abia de sarbatori am reusit :D 

 

A avut o textura perfecta. 



   


Asta a fost meniul nostru de sarbatori. 

__________________________________________________________  



Revelionul l-am sarbatorit la prieteni cu prieteni. Eu am fost raspunzatoare de cîteva dintre aperitive si ceva dulce.
Pentru ca ciupercile cu somon au fost atît de bune, le-am facut si pentru aperitivele de anul nou. Au fost foarte bune si reci.
În rest, am mai pregatit niste chiftelute cu sos din mustar simplu + mustar dijon cu miere si marar, creme fraîche si maioneza facuta de casa.
Neaparat a trebuit si un platou cu brînzeturi ( chaumes, gorgonzola, lou perac, géramont, gruyère, si o brînza gen camambert cu leurda, dar nu-mi vine numele ) si struguri, prosciutto crudo si honey melon (galben) , si pere caramelizate în ceva zahar brun si suc de lamîie.
Tortul a fost unul ciocolatos cu crema vanilie-ciocolata si zmeura. Detalii mai jos.

Cîteva poze trase pe fuga înainte de a pleca de acasa. 



 

   
 



Dulcegaria - Un blat de cacao taiat în trei, cu crema din budinca de vanilie în care am topit ciocolata amaruie. La montat am pus peste stratul de crema zmeurici congelate. Am lasat în inel peste noapte, iar a doua zi am facut o glazura/fondant dupa reteta tortului Sacher. E cea mai faina glazura dupa parerea mea. Îmi place textura, aroma si ca se taie bine. Am decorat cu rulouri zebrate din ciocolata. Stiu, total neinspirat si lipsit de talent, dar cum spun mereu... fiecare cît poate :D