Showing posts with label gulyas. Show all posts
Showing posts with label gulyas. Show all posts

August 19, 2015

Gulas de vita gatit la Crock Pot

Vara da semne c-ar vrea sa-si ia la revedere. Toamna începe sa-si faca loc printre frunze, le rugineste si totodata ne aduce racoarea mult asteptata, fiindca vara asta ne-a cam încins cu temperaturi ridicate si umiditate nesuferita! Ma bucur de racoare si de faptul ca am chef sa gatesc cîte ceva mai "solid". Rasfoind internetul dupa inspiratie, am dat de reteta asta minunata  pe Jamila Cuisine, si anume Gulas de vita gatit la Crock Pot. În afara faptului ca puteti citi reteta, o puteti si vedea. Un video foarte bine realizat si explicat de Geanina. Tot acolo veti gasi si alte retete gatite în acest vas minune - Crock Pot/ Slow Cooker .
Cu ocazia asta mi-am scos si eu vasul de la praf. Nu l-am mai folosit de... mai bine nu va spun. Cert este, ca gatitul în acest vas este chiar confortabil; nu face mizerie, nu ies aburi, nu face miros în casa aproape deloc, se poate lasa nesupravegheat fara probleme. Mîncarea nu da în foc, nu se arde, nu trebuie amestecata...pur si simplu se face încet. Datorita procesarii la temperatura joasa, ingredientele îsi vor pastra proprietatile nutritive, aromele au timp sa se desfasoare, iar rezultatul final va fi unul gustos.
Reteta pregatita de mine este aproape identica cu Geaninei. O sa va scriu si cantitatile folosite de mine. Diferentele: mai putina carne, boia dulce + iute, am sarit ardeiul iute, ceapa folosita de mine a fost verde, iar chimenul l-am mojarit. Dupa cum vedeti, diferentele sînt minimale, în rest am respectat metoda de preparare. Timpul însa...deci eu am mai lasat cam 20-30 minute în plus. Spre surprinderea mea, carnea era deja moale dupa cele patru ore, însa cartofii au mai avut nevoie de putin timp :D 





Ingrediente:

  • 750 g pulpa vita, taiata bucati 
  • 1 kg cartofi noi
  • 300 g rosii pasate
  • 1 lingura boia dulce
  • 1 lingura boia iute
  • 2 morcovi, taiati rondele
  • 1 ardei gras, taiat julien
  • 3 frunze de dafin, proaspete
  • 5 fire ceapa verde, taiate rondele
  • putin chimen, pe care l-am mojarit
  • sare si piper
  • patrunjel tocat presarat deasupra, direct în farfurie
  • 300 ml apa fierbinte 

Ingredientele:



Pulpa de vita, taiata în bucati destul de marisoare. 


Metoda de preparare:

În vasul ceramic se toarna rosiile pasate, deasupra se presara ceapa, apoi morcovii, ardeiul gras, cartofii si în final carnea. Geanina spune ca se pune mereu deasupra, carnea. Nu stiu exact de ce, dar iese. Peste carne se presara condimentele: sarea, piperul, boiaua iute si dulce, putin chimen macinat, nu uitati frunzele de dafin, iar la sfîrsit turnati apa ( eu am pus-o fierbinte) peste condimente. Se pune capaul si se porneste aparatul/Crock Pot/Slow Cooker pe "High" timp de 4 ore. Pe "Low" i-ar trebui probabil vreo 8 ore. 
Cînd veti îndeparta capacul, nasul va fi invadat cu arome delicioase, papilele vor dansa,  astfel încît foamea se va instala pe loc în burtile voastre :D 
 
Aici dupa exact 3 ore.
 

Nu uitati sa presarati patrunjel deasupra. 


Carnea s-a desfacut cu furculita, nici nu e nevoie de cutit. 
Cartofii la fel - perfecti de moi si si-au pastrat forma. Asa cum se vede si în video! 
Merci, Geanina!

 

March 27, 2014

Gulyas my way

N-o mai fi vremea mîncărurilor de acest gen (deși prin unele locuri încă ninge), dar frigul va veni din nou și atunci poate veți căuta după inspirație. Variante se găsesc destule, cam toate-s aceeași mîncare și totuși diferă de la bucătărie la bucătărie, așa că azi vă prezint varianta mea. Țin să menționez că ingredientele a caror cantități sînt date în grame, kilograme, litri, mililitri...etc, sînt măsurate și cîntărite după spălare, curățare, despachetare - așa cum le dau mereu. Deci masă netă, în nici un caz brută, că nu știu eu cum curăță fiecare ceapa, ardeii sau cartofii :P 
 

 

Ingrediente:

  • 600 g carne de vită
  • 300 g ardei gras roșu, tăiat cubulețe
  • 300 g ceapă roșie, tocată
  • 300 ml vin roșu, fierbinte
  • 1 ardei iute roșu, tocat mărunt
  • 3 linguri bulion gros de roșii
  • 3 foi de dafin proaspete sau 1-2 uscate
  • boabe de piper
  • chimion
  • 2 linguri boia de ardei/ sau după gust
  • sare
  • ulei de floarea soarelui
  • 1 cățel de usturoi dat pe răzătoare (opțional)

Carnea - alegeți una calitativ bună și o tăiați în bucăți/cubulețe nu chiar foarte mărunte. După fierbere îndelungată pe foc domol, volumul cărnii scade puțin și veți avea bucăți prea mici. Nu că nu ar fi bune și așa, dar și aspectul contează puțin, și nici nu veți risca să vi se transforme gulyașul în sos de carne piure - în cazul în care uitați de oală, telefonînd  sau stînd în pragul ușii la discuții cu vecinii :D

Am avut doua fleici frumoase pe care le-am tăiat în bucăți neregulate, deci nu cubulețe. 


Ingrediente - eu folosesc mereu frunze proaspete de dafin. Dacă folosiți uscate adăugați mai puține, dafinul uscat avînd o aromă mai intensivă decît cel proaspăt. Piperul și chimionul pot fi și macinate. Eu însă le prefer întregi. Sare am pus de Himalaya, dar puteți adăuga de care doriți. La fel cum puteți adăuga și alte condimente sau verdețuri. Mie însă la gulyaș nu-mi plac multe condimente, fiindcă mi se pare ca-l "amețește"... îi fură din ideea principală. La gulyaș, consider că trebuie să simt gust de carne bună, aromă intensivă de ardei/boia, papilele ușor încălzite un iute plăcut (de la ardeii tricolori :P ) . Vinul, dafinul și piperul sînt arome care completează sosul, îl împlinește - pasta de roșii pentru puțină aciditate...și cam atît. Despre usturoi vă spun mai încolo :D



Ardeii tricolori - am folosit doar roșu.


Boiaua - folosiți de care doriți, de care vă place. 
Cui îi place foarte iute, n-are decît. Am folosit dulce.


Vinul - nu am avut unul unguresc, dar  jur ca și Montepulciano d'Abruzzo și-a făcut datoria. 
 

Sotăm ceapa și ardeiul gras în ceva ulei. 
Treaba cu uleiul/grăsimea la gulyaș. În mod normal se folosește mult/ă. 
Asta rămîne la aprecierea degustătorilor, părerea mea. Eu pun puțin ulei de floarea soarelui.
 
 
Cînd ceapa devine ușor transparentă adăugăm carnea. Amestecăm pîna bucățile își schimbă culoarea, dar nu rumenim carnea. Nu închidem porii cărnii, ci lucrăm mai departe pe foc moderat. Nu adăugăm înca nici un condiment, nici sare. 
 
 
Cînd bucățile de carne și-au schimbat culoarea pe toate parțile adăugăm boiaua.


Amestecăm mai departe cîteva minute pînă boiaua a pătruns bine carnea. 


Continuăm cu vinul fierbinte. Nu turnați vin rece sau chiar din frigider.
Șocul termic  întărește carnea. Textura finală a cărnii nu va mai fi aceea "de ți se topește în gură" :D 


În timp ce vinul fierbe în clocot ușor și alcoolul începe a se evapora ne ocupăm de condimentare. 
Adăugăm foile de dafin, piperul, sarea si chimionul. 


Fierbem mîncărica acoperită cu capac pe foc mic, amestecînd cînd și cînd. Pe masură ce vinul se evaporă, sosul se leagă puțin și scade - pentru completare adaugam apă fierbinte, atît cît să acopere bucațile de carne, apoi lăsăm să fiarbă, cum spuneam - pe foc domol, pînă carnea se înmoaie, iar ceapa și ardeiul se topesc. Cît durează? Depinde ce carne folosiți, din care parte a vitei, dacă e maturată, odihnită, atîrnată...etc. În orice caz, cum o fi, în final trebuie fiartă pînă se înmoaie. În momentul în care consider că e destul de moale, adaug bulionul de roșii ( se poate folosi un concentrat, dar atunci o lingură buna ajunge ) și dau focul tare. În cîteva minute sosul va capata o textură legată. Aveți grijă că stropește :D 
 

Ultimul minut pe foc, adaug un cațel de usturoi dat pe razatoarea fină, amestec, pun capacul și opresc focul. Pînă se potolește din clocotit, mai amestec odată-de două ori, și cu asta vraja e cam gata... cînd veți ridica capacul, gîndul o sa va ducă direct la mămaligă. Așa am servit noi gulyașul. La fel de bine merge și cu cartofi fierți pe abur, cartofi copți în coajă, chiar și cu orez aburit și bineînțeles cu renumitele galuște de făină! 
Pentru papila mea, de fapt a noastră, usturoiul adăugat în final îi dă un "kick" acestei mîncări. Dacă nu vă place, sariți peste. Eventual puteți adăuga ceva patrunjel tocat fin în final.

Nu-mi ramîne decît să vă urez pofta bună!