Showing posts with label pui gaina cocos. Show all posts
Showing posts with label pui gaina cocos. Show all posts

April 26, 2013

Supa de pui cu perisoare de leurda

Pentru fanii leurdei, o alta varianta de supa, cu perisoare de gris. Se poate prepara si în varinata ovo-lacto vegetariana, renuntînd la supa de pui înlocuind-o cu supa de legume. Anul trecut am facut o varianta cu carne, adica perisoare de carne cu gris, în supa de leurda... anul asta am inversat putin afacerea :D Cui îi place leurda, îi plac sigur ambele variante.
Poate nu ajungeam sa testez varianta asta, daca nu-mi ramîneau resturile* unui pui mai dolofan. Nu de ala antrenat cu iesiri pe imas, ci asa mai nesportiv, hranit cu boabe de porumb si crescut mai lenes, în ogreada :D
*resturile fiind un spate de la gît la coada cu tot cu carne si pieile din dotare, vîrfuri de aripi, scheletul de la piept si picioarele cu ceva carnita pe ele. A iesit o zama pe cinste. Asa grasa ca a trebuit s-o curat de grasime.  Partile carnoase din puiul dolofan, au ajuns pe gratar, în cazul în care va intrebati ce-am facut cu ele :P 
 


Ingrediente:


  • 2,5 supa de pui
  • 50 g leurda, togata grob
  • 2 oua marime medie
  • 60 g unt, la temperatura camerei
  • 170 gris
  • sare, piper proaspat rîsnite
  • nucsoara, proaspat razuita

Pregatim ingredientele. 



Supa era deja gata. Fiecare o face cum îi place. A mea a fost din ce vedeti aici.
Pui, morcovi, telina, radacina de patrunjel, o ceapa si sare. 



Am strecurat supa de toate cele. Din aceste "resturi" (carnea fara piele si ciolane) 
se poate croseta o salatica. Tocati legumaraia si carnita, 
amestecati-le cu o lingura de maioneza picanta,
preparata în functie de gustul vostru, sau creme fraîche cu verdeturi.
Cine e mai îndraznet, combina totul cu o remoulada de acest gen.
Se poate renunta la hamsii, dar nu trebuie :D



Leurda tocata grob, untul moale si ouale, le-am bagat in robotelul de bucatarie (blender cu cutit)
 si le-am macinat. Am adaugat grisul, sarea, piperul si nucsoara si am amestecat cu o lingura
pîna am obtinut un amestec omogen destul de maleabil. 



Perisoarele le puteti forma cu mîna sau cu doua linguri. Am ales prima varianta :D
Le dati drumul usor în supa care clocoteste slab de tot. La început, perisoarele vor cadea pe fundul oalei, unde se vor lipi putin. Pe masura ce se fierb, se ridica la suprafata. Totusi e posibil ca vreuna sa ramîna pe fundul vasului. Nu e nici o problema, se dezlipeste foarte usor cu o lingura, dar nu faceti aceasta operatie imediat ce le-ati dat drumul în supa. Fiind foarte fragede, riscati sa le rupeti. Dupa ce s-au închegat, se desprind usor.  Cam asa arata o perisoara, într-o mîna de marime normala :P Dupa fierbere se îngrasa :D Se fierb putin, pîna se desprind de pe oala, apoi se pune capacul, se inchide focul si se lasa sa traga vreo 15-20 minute.
 

Tadaaaa! Enjoy! :) 




Comentarul fiicei: " Ai facut supa cu galuste de spanac? Îmi place!" :D
Comentarul sotului: "Mmmmm, cît poate fi de buna!"
Eu n-am comentat la masa, ca o gustasem înaintea lor. Logic ca mi-a placut, nu? :D

April 17, 2013

Pastele Catolic


Cum noi avem si catolici in familie, am sarbatorit oliecuta si Pastele Catolic. Masa de Pasti, la fel ca restul meselor mele, simple, fara prea multe pregatiri, fara prea multa munca, ca asa-i traditia... mea :D Posibil ca de Pastele ortodox sa am musafiri, atunci oi face ceva mai "greu", ca asa se cere :D 
 
Meniu de Pasti


- Crème Brûlée de parmezan cu salata
- File de vita învelit în bacon cu sos de vin rosu si piper verde
- Medalioane din piept de pui în bacon, paste
- Pasca cu brînza si stafide



A doua zi de Pasti


- Salata de buf ( înaripata :D )
- Supa de rata cu taitei de casa (nu facuti de mine)
- Pulpe de rata "confvinate" cu sos de visine si cartofi piure
- Affogato al caffee si Pasca de cu o zi 'nainte :P


Decoratia de pe geam, un buchet de crengute decorat cu oua reale, dar goale, pictate de mînuta cuiva si le credeam sparte de labuta altcuiva. Cu toate ca le paleste de vreo cîteva zile într-una, n-a reusit sa sparga nici un ou, Sam. Eu însa, da! :D Mai fura fluturasii, dar eu îi pun la loc. Am avut Pasti cu nea.


Cam asta a fost masa cu pasca, oua si un platouas cu struguri, pere si piersici, care nu prea se vede :D 


Mai de aproape.


Ouale. 
 

 
Crème Brûlée de parmezan cu salata - aperitivul nostru. Reteta o am dintr-o carte de Bernadette Wörndl. Am facut-o exact ca la carte. Singura diferenata e salata. Ea a servit o salata din rucola cu vinegreta. Eu cu salata din frunze tinerele asortate, printre care si rucola, si cîteva rosioare pitice de tot, foarte aromate + o vinegreta din putin ulei de masline si un otet finut cu aciditate scazuta. Un deliciu. Va recomanda crema asta din tot sufletul! Un aperitiv superb, care se poate prepara de cu seara, pentru a doua zi!


Aici reteta pentru 4-6 portii. Au iesit 5 , în vasutele mele.



Ingrediente:

  • 1 esalota mica, tocata fin
  • 1 lingurita unt + de uns formele
  • 200 ml vin alb sec ( eu am folosit unu de Sicilia)
  • 50 g parmezan dat pe razatoare
  • 250 g smîntîna de frisca
  • 150 g Creme Fraîche (o smîntîna groasa acrisoara)
  • 3 galbenusuri
  • sare
  • piper proaspat rîsnit
  • 100 g rucola (sau în cazul meu frunze tinere de salata verde si rosie, valeriana si rucola + cîteva rosioare)
  • vinegreta din ulei de masline si otet alb cu aciditate scazuta

Se preîncalzeste cuptorul la 150°C.
Se caleste ceapa în putin unt, timp de cîteva minute, apoi se stinge cu vin. Se lasa la fiert pîna se reduce la 1/3. Se adauga parmezanul razuit si smîntîna si se mai lasa scurt sa traga un clocot, apoi se lasa la racorit. Se freaca galbenusurile cu creme fraîche se amesteca cu cealalta compozitie racorita si se potriveste de sare si piper.
Se pregateste o tava cu apa de un deget, maxim 2 cm înaltime/ sa nu depaseasca jumatate din înaltimea vasutelor în care veti coace crema. Se ung vasele cu unt, se toarna compozitia în vasute. Le umpleti cît doriti, compozitia nu creste, ci ramîne exact la fel de înalta ca la început.
Reteta prevede 20 minute de coacere la 150°. Mie nu mi-au fost suficiente. Dupa acest timp am ridicat temperatura la 180° si am mai copt 8-10 minute, pîna suprafata cremei s-a rumenit.
Dupa racirea completa, le-am pastrat la frigider pîna a doua zi. Înainte de servire am facut salatica si am bagat vasutele 5 minute sub gratarul cuptorului.



Filetul de vita - l-am înfasurat cu bacon si l-am rumenit cîte 2-3 minute pe fiecare parte. Nu l-am sarat, ci doar l-am piperat cu piper colorat proaspat rîsnit.

Medalioanele din piept de pui - la fel, le-am înfasurat în bacon, piperat usor si rumenit scurt în ulei de masline. Coacerea am continuat-o în cuptor într-un vas de jena acoperit la 200 °C timp de 20-25 minute. Copt astfel, pieptul ramîne suculent.

Sosul de vin rosu si piper verde - l-am pregatit de cu seara. E inspirat din sosul de vin alb si piper verde, reteta aici. De data aceasta însa am folosit un vin rosu - Montepulciano d'Abruzzo si 3 linguri de cognac Hennessy. Am fiert acest amestec pîna a scazut considerabil, apoi am adaugat 3-4 lingurite de piper verde (conservat în apa cu sare) si 2-3 ligurite din lichidul din borcanel. Dupa ce a tras un clocot am dat focul la minim si cind nu mai clocotea decît foarte usor, am pus un paharel de frisca lichida si am lasat sa fiarba usor cîteva minute. Daca nu va place textura, adaugati putin amidon de porumb dizolvat într-o lingura de apa. Eu nu am pus.
Pe lînga am servit paste de casa, cum spuneam, nefacute de mine.


Medalioanele din piept de pui. 



Pasca cruda. Dupa coacere si racire am ras ciocolata în mijloc. Reteta este asta.






~*~*~*~*~*~

 

A doua zi de Pasti 


Salata de buf .. cu aripi :D



Supa de rata cu taitei de casa, la fel, nefacuti de mine :D 


Copane de rata "confvinate" - (termen inexistent, inventat de mine... maysme, stiti voi :D ). Adica o combinatie inspirata de la confit de canard... cu vin. Cum se prepara Confit-ul de Canard, puteti vedea aici.

Acum si varianta mea confvinata:

Se curata si spala copanele de rata, se sareaza pe tote partile, se pun într-un vas gros si se toarna ceva ulei de masline, nu faceti economie, dar nici nu exagerati, apoi completati cu vin alb, pîna copanele sînt aproximativ trei sferturi îmbaiate. Se adauga cîteva boabe de piper rosu (stiti voi ca nu e piper adevarat, dar asa îi spune :D ) si 3 frunze proaspete de dafin, dar si alte verdeturi daca va place. Dati vasul în cuptor la 150°C timp de vreo 2 , 5 ore... în acest timp mai întoarceti copanele de pe o parte pe cealalta. Înainte de a le scoate, se ridica temperatura la 200°C si se lasa la rumenit, atît cît va place. Carnea e moale, aromata si se desprinde de pe os, pica de-a dreptul, asa moale trebuie sa fie.
Sosul de visine, se face rapid, e delicios si potriveste la fix cu rata. Sosul copilariei mele. Mai bine spus al gradinitei mele, ca acasa, sosurile dulcege nu prea se aflau pe lista :D În Banat, e un clasic si se serveste cel mai des la fripturi de zburatoare, dar si altele.

Ingrediente:

  • 350 g visine congelate (fara sîmburi)
  • 1 lingura unt
  • 1 lingura faina de spelta ( sau grîu)
  • 1/4 supa sau apa, sau combinat
  • putin zahar brun
  • 1 scoarta de scortisoara


Se topeste untul, se adauga faina si se scalda putin, dar nu se rumeneste. Se adauga lichidul si scoarta de scortisoara si se amesteca. Cînd începe a clocoti usor se adauga si visinele si putin zahar/dupa gust. Se reduce focul si se lasa sa traga cîteva clocote usoare în timp ce se amesteca usor. Atentie, visinele se destrama usor, iar sosul este mai aspectuos cu ele întregi.



Desertul a fost doar un Affogato al Caffe, adica un espresso dublu cu înghetata de vanilie.
Lecker rau! Intentionam sa fac si un chec iepuras, ca tot am cumparat forma, 
dar cum aveam înca Pasca, nu am mai facut.
Îl fac de Pastele ortodox, cînd voi avea oaspeti la masa :D 


Si Mike, care se întreaba unde a ramas primavara...



January 13, 2013

Mi-am sarbatorit jumatatea mai buna :)

Ieri l-am sarbatorit pe al meu iubit împreuna cu prieteni dragi. A împlinit frumoasa vîrsta de 22 de ani... pe-o parte :P
Retetele pe care le-am mai preparat deja, au link sau e mentionata sursa de inspiratie. Restul informatiilor le gasiti deasupra imaginilor.

Am servit un vorba-vine-meniu, compus doar din aperitive si ceva dulce.


Din categoria peste am preparat:

- Icre ( reteta aici )
- Spirale cu somon (inspirata din meniul de Craciun al Adrianei)
- Masline verzi cu pasta de anchois ( cumparate )
- Gambas al ajillo ( reteta (Titirimundi) aici )


Carnuri-diverse fripturici reci, feliate fin. "Retetele" le scriu mai jos.

- Piept de rata cu ceapa rosie în reductie de balsamico
- Piept de pui cu sos dulce acrisor
- Muschi de porc cu emulsie de ulei de masline si lamîie
- Chiftelute de vita+porc

Patiserie sarata:

- Sratele din foietaj
- Biscuiti cu fistic (reteta di Any)
- Tartine cu zacusca ( reteta aici - facuta anul trecut )

Desert:

- Tiramisu
- Înghetata Stracciatella ( reteta aici )



Icrele le-am preparat cu gris de spelta fin.
Data viitoare voi cumpara grob. Textura nu a fost cea dorita, dar au fost foarte bune.

Imagine atasata

Imagine atasata

Spiralele cu somon sînt inspirate din meniul de Craciun al Adrianei.
Ea a uns Wrap-urile cu smîntîna, eu cu Boursin Ail & Fines Herbes.
În paharele sînt maslinele verzi cu pasta de anchois.

Imagine atasata

Gambas al ajillo, dupa reteta de Titirimundi.

Imagine atasata

Imagine atasata


Pieptul de rata cu ceapa balsamica - am condimentat pieptii cu sare de Himalaya, piper, 
putina boia de ardei iute, un vf. scortisoara, un praf de usturoi deshidratat 
si i-am rumenit în ulei la foc iute pe ambele parti cîte 2-3 minute.
Apoi i-am transferat în cuptorul preîncalzit la 220°C + functiunea grill si am mai lasat cîteva minute
pîna a început sa fumege (important pentru aroma) putin crusta de condimente. 
Am scos bucatile din cuptor, le-am curatat crusta maronita, apoi le-am învelit în folie de aluminiu. 
Nu economositi-rolati 3-4 straturi si închideti bine la capete. Bucatile înfoliate le-am asezat 
într-un vas de jena, si le-am mai lasta vreo 10 minute la cuptor. Dupa ce le-am scos, am acoperit vasul si am lasat bucatile asa învelite timp de cîteva ore. Dupa racire, le-am scos si scurs de sucul lasat, 
si le-am dat la frigider pîna a doua zi într-un vas acoperit.

Ceapa balsamica - echalotele violete tocate le-am rumenit-o în doua linguri ulei de susan împreuna cu putin zahar brun. 
Am stins cu vin rosu fiert si aromatizat cu scortisoara. Dupa ce a scazut vinul,
am adaugat otet balsamic aromat cu suc natural de zmeura, am mai lasat scurt pe foc pîna s-a legat consistenta. 
Se pastreaza în borcan la frigider. Nu stiu cît, la noi nu tine :D

Imagine atasata

Imagine atasata


Pieptilor de pui le-am aplicat aproape acelasi tratament. I-am condimentat cu chili, sare, piper, usturoi (toate din rîsnita) si herbes de provence. I-am rumenit pe foc iute în ulei de masline, apoi i-am învelit în folie de aluminiu ( pe fiecare individual), i-am asezat într-un vas si i-am dat la cuptor timp de 30 minute. Dupa racirea completa i-am scos din folie, am îndepartat zeama 
si i-am pastrat in vas de jena acoperiti pîna la feliere/înainte de a fi serviti.

Sosul dulce acrisor-am sotat usor în putin ulei o echalota tocata, am adaugat ardei rosu taiat cubulete si ananas taiat bucati mai groabe. Am fiert în suc de ananas (din sticla) pîna s-au înmuiat ingredientele, apoi am adaugat putin amidon de porumb pentru a obtine consistenta dorita.
În final am adaugat un praf de sare si putin chili.

Imagine atasata

Imagine atasata

Muschiul de porc - condimentat cu sare, piper si ierburi. Asezat într-o tava cu putin ulei si ceva vin alb, 1-2 ramurele de rozmarin, 2-3 catei de usturoi cu coaja putin striviti, apoi copt la cuptor. Mai acoperit, mai descoperit, întors de pe o parte pe cealalta... deci o friptura normala. 
Dupa coacere, l-am pastrat învelit în folie de aluminiu, pîna la feliere cu masina. 
L-am stropit cu o emulsie din ulei de masline si putina zeama de lamîie.

Imagine atasata

Imagine atasata

Chifeute din care de vita+porc. Materialul obisnuit :D

Imagine atasata

Saraturile de rontait:

Foietaj taiat cu forma, uns cu amestec de galbenus si lapte. 
Floricele cu chimion si inimioare cu sare.

Imagine atasata

Imagine atasata

Tartine cu zacusca.

Imagine atasata

Imagine atasata

Aici pe etajera si cu biscuitii cu fistic si parmezan (o sa revin cu reteta în imagini) .

Imagine atasata

Dulcegariile - spre rusinea mea, am uitat sa dau oamenilor înghetata :blush: 
 ... dar dupa Tiramisu, cafelute si ceva tarie, ne-am azvîrlit care pe unde am apucat, am povestit, ne-am actualizat pozele pe mobile... cu copii, pisici si cutulica, ne-am amuzat cu Samy care a facut pe clownul. Ne-a jucat cu mingea, s-a catarat pe dulapuri, a ros si si-a ascutit ghearele de papucii musafirilor. 
Tiramisu, e varianta mea veche - crema din budinca de vanilie si mascarpone. 
Piscoturile trecute prin cafea cu Disaronno Amatretto. Restul stiti voi :D

Imagine atasata

Imagine atasata

Imagine atasata


Astazi am mîncat si înghetata :D
Mi s-a stricat lingura de înghetata. S-a deplasat lama aia ce arunca bila din cupa.
Asa ca bilele arata ca... altceva :D

Imagine atasata

Imagine atasata

Sper ca nu v-am ametit de tot :floare: