Showing posts with label blogul lunii. Show all posts
Showing posts with label blogul lunii. Show all posts

May 1, 2013

Blogul lunii Mai - 2013

Astazi va dezvalui cel de-al 12-lea blog, si ultimul pentru o perioada nedeterminata ( vremuri aglomerate, lipsa de timp :( ), care este unul dintre cele mai vechi, prezentate în odiseea mea. Un blog care a trecut prin transformari, care a crescut si s-a dezvoltat fantastic, un loc unde lecturez profund. Un blog care îmi da de lucru mental, ma pune pe gînduri, care cu timpul m-a transformat si pe mine, din punct de vedere culinar. Este vorba despre blogu Inei, Lifestyle Blog, continuarea blogului - Flori de cires. Ma bucur ca am avut ocazia sa-i urmaresc evolutia de la început, de la nastere poate (?)... nu-mi amintesc exact.

Pe aceasta cale tin sa-i multumesc Inei, în primul rînd pentru ca mi-a oferit ocazia de a patrunde în experienta si cunostintele acumulate de-a lungul anilor, iar în al doilea, ca determinata de aceste informatii am ajuns sa cercetez mai intensiv despre lumea vegetariana, vegana, raw vegana.
Din pacate nu am ajuns înca asa departe, sa adopt un stil de viata vegetarian, dar macar cu ovo-lacto-vegetarian... mi-ar sade bine :)  În moment sînt fericita ca în ultimii doi-trei ani am reusit sa reduc considerabil carnea din meniurile întregii familii, nu doar ale mele. Zile la rînd mîncam ovo-lacto-vegetal, avem chiar si zile vegane printre. Înca nu am ajuns acolo unde îmi doresc, dar poate într-o buna zi...

Pentru a ramîne în tema, aici gasiti un articol despre planificarea meniului vegetarian, vi-l recomand cu placere, este foarte interesant. Contine o multime de informatii utile pentru vegetarienii în devenire, sau pentru cei care se "joaca" cu ideea de  a adopta un stil de viata mai sanatos.




Daca doriti sa aflati mai multe despre revista Inei, Pasi spre Eden, o revista de lifestyle crestin care apare trimestrial, exclusiv online, puteti rasfoi aici. Cu toate ca nu împartasim aceeasi religie, o citesc cu placere. Îmi rasfat pupilele cu fotografiile încîntatoare, ma inspir din retetele prezentate în imagini delicioase, citesc articole interesante si informative. Mi-ar place sa o rasfoiesc si cu buricele degetelor. Un articol cu mai multe informatii despre varianta tiparita, puteti citi aici.
Ina, sper ca într-o buna zi, revista de hîrtie va deveni realitate. Mai ramîne sa vad cum mi-o procur, dar sigur voi gasi o cale.


O zi minunata si însorita va doresc!


April 1, 2013

Blogul lunii Aprilie - 2013

Dulcegarii culinare, un blog care doream sa vi-l prezint mai dedemult. Chiar daca de o bucata buna de timp autoarea nu mai scrie pe acest blog,  trec cînd si cînd pe acolo, cu speranta ca poate cîndva, Antonina,  îsi va relua activitatea. Mi-e dor de scrierile minunate, amuzante (un umor deosebit are fata asta! ), originale, inconfundabile si imaginile frumoase care exprima voiosie, viata, multa culoare si dragoste pentru detaliu. 
În afara retetelor minunate si de toate felurile, pe blogul Antoninei veti gasi o multime de imagini însotite de articole informative - de la concursuri, cine regale, întîlniri, organizari, o multime de evenimente.
Rasfoind printre dulcegarii, am ales una care îi reprezinta blogul în totalitate, fiind o adevarata dulcegarie culinara. Ce poate fi mai dulce, mai aromat si parfumat... decît acest tort minunat? Un deliciu care unge sufletul! Multa ciocolata, crema mascarpone, fructe parfumate, unt si smîntîna grasa, arome... mmmm! Cum bine spune Antonina. "Daca-i bal, bal sa fie, nu? " 




Rasfoind pe blog am dat de acest mic dejun minunat, care pe lînga ca se pregateste rapid, mai este si extrem delicios! Dupa cum bine stiti deja, eu sînt amorezata în toate brînzeturile cu mucegai (si restul :D ) , asa ca trebuia facut neaparat. M-am rasfatat cu o felie... maricica :D
Mai jos veti gasi link spre reteta de pe blog. De fapt sînt doua variante. Eu am ales una, dar neavînd în casa rosii uscate, am folosit rosii proaspete pe care le-am curatat de coja, scos miezul si taiat bucatele. Un deliciu. Multumesc pentru retea! A dus la multe alte idei.



Varinata mea cu rosii proaspete.


În cazul în care înca nu cunoasteti blogul Dulcegarii culinare, va doresc rasfoire placuta!
Antonina, îti doresc numai bine, iar daca te vei hotarî sa scrii din nou, eu te astept

March 1, 2013

Blogul lunii Martie - 2013


1 Martie reprezinta venirea primaverii, renastrea naturii, caldura si lumina, mult verde... viata. Cu totii asteptam zilele mai lungi, mai mult soare care sa ne mîngîie fetele palide, brîndusele, narcisele, lalelele, pomii înfloriti, ciripit vesel dintre ramurele. 
Martisorul meu, sub forma de "Blogul Lunii", îl ofer cu mare drag  siteuluiÎn jurul Kadiei.

Va doresc o primavara frumoasa!




Primavara 

de George Toparceanu 


Dupa-atata frig si ceata
Iar s-arata soarele.
De-acum nu ne mai ingheata
Nasul si picioarele!
Cu narcisi, cu crini, cu lotusi,
Timpul cald s-apropie.
Primavara asta totusi
Nu-i decat o copie.
Sub cerdac, pe laurusca,
Cum trecura Babele,
A iesit un pui de musca
Sa-si usuce labele.
Pasarile migratoare
Se re-ntorc din tropice.
Gazele depun la soare
Oua microscopice.
Toata lumea din ograda
Canta fara pauza.
Doi cocosi se iau la sfada
Nu stiu din ce cauza.
Un curcan sta sus, pe-o barna,
Nu vrea sa se bucure.
Motul rosu ii atarna
Moale ca un ciucure.
Doar Grivei, batranul, n-are
Cu ce roade oasele.
Ca de cand cu postul mare,
Toate-i merg de-a-ndoasele.
Pentru cate-a tras, sarmanul,
Cui sa ceara daune?…
Drept sub nasul lui, motanul
A venit sa miaune.
Dar acum l-a prins potaia
Si-a-nceput sa-l scuture…
Peste toata harmalaia
Trece-n zbor un fluture.
Pe trotuar, alaturi salta
Doua fete vesele…
Zau ca-mi vine sa-mi las balta
Toate interesele!


Ador articolele Kadiei. Daca doriti sa calatoriti "împreuna cu ea", va recomand sa rasfoiti rubrica intitulata - Turism culinar. În urma cu vreo cîteva saptamîni am citit articolul - Barbecoa by Jamie Oliver,  în care prezinta unul din restaurantele lui Jamie Oliver - Barbecoa, din Londra. Un articol excelent, ca de altfel toate articolele made by kadia, si nu în cele din urma foarte informativ. Cum si eu îl ador pe Jamie, doresc sa împartasesc în mod special acest articol, cu ideea ca ar fi pacat sa-i fi scapat vreunui simpatizant. Sînt ferm convinsa ca si printre cititorii mei sînt numerosi fani Jamie Oliver, carora le doresc lecturare placuta citind acest articol. Enjoy! 

Barbecoa by Jamie Oliver 

________________________by Kadia


St. Paul CathedralCam la vreo 5 minute de momentul în care am aflat ca mergem la Londra, eram călare pe internet încercând să găsesc restaurantul lui Jamie Oliver, unde voiam să merg cam de când am aflat de el. Mi se pare oarecum meritat având în vedere că-mi petrec duminicile dimineaţa luandu-mi cafeaua şi mic-dejun în faţa televizorului urmărind cu interes, comentând şi luandu-mi notiţe despre reţetele lui de 30 de minute. Iar de când i-am descoperit şi blogul, îl plac şi mai mult, este haios, spontan, are simţul umorului (aşa cum dovedeşte în poza asta, ingrasandu-se prin Photoshop, deşi îmi aduc aminte de discuţiile mele cu Vlad în care îi comentam silueta din ce în ce mai împlinită :D ) dar mai ales găteşte în stilul meu. Cam în 30 de secunde de butonat virtual am descoperit că “restaurantul” este de fapt un lanţ întreg, în diferite oraşe, care pe lângă mâncare îţi mai poate oferi şi cursuri;) 

February 1, 2013

Blogul lunii Februarie - 2013

Pasiune, frumusete... dedicatie 100% - acesta este blogul Mihaelei - De prin lume adunate
Cei entuziasmati de dulciuri delicate, parfumate si frumos ornate, vor fi deplin serviti cu inspiratie si încîntare vizuala, iar dupa proba sigur si papilara. Chiar daca nu sînt eu mare amatoare si nici talentata cînd e vorba de preparat si "coafat" dulciuri, ador aceste bijuterii dulci, frumos decorate. Adevarate giuvaiere! 

Reteta o gasiti aici: - Strawberries and Cream Cupcakes

 

Chiar azi am preparat si eu o reteta de pe blogul Mihaelei. Nuuuu, nu una dulce, ca doar n-o sa ma fac de rîs gratuit :D Daca tot sîntem înca setati pe iarna, cu toate ca în loc de nameti ne înmoaie o ploaie rece, am ales o supa mai consistenta si gustoasa, potrivita vremii întunecate si umede. Brrr...
Supa mea difera foarte putin de cea a Mihaelei. Mai aveam niste fasole maruntica uscata, de la mama din gradina, asa ca am înmuiat-o peste noapte, iar astazi am fiert-o în apa cu legume de supa. Adica o ceapa, un morcov, o radacina de patrunjel si o bucatica de telina. Nu am avut cimbrisor proaspat în casa, doar uscat. Pentru ca supa mi se parea golasa pîna la adaugarea boabelor de fasole, am adaugat o bucatica de ardei rosu si doua tije de telina. În rest, am urmat reteta pas cu pas.
 
Reteta o gasiti aici: - Tuscan White Bean Soup with Rosemary

 

Multumim, ne-a placut la toti!

December 31, 2012

Blogul lunii Ianuarie - 2013

Alison's Trials, un blog care emana prospetime. Acesta este primul cuvînt care îmi vine în gînd, atunci cînd rasfoiesc acest blog. Prospetime. Atît pentru ochi cît si pentru papila. Retetele prezentate apetisant în imagini impecabile, te fac sa salivezi instantaneu. Fac pariu ca si voua o sa vi se întîmple la fel, frunzarind blogul Simonei.
Pentru cei care adopta un stil de viata sanatos, numeroasele retete cu multe fructe si legume, peste de toate felurile, carne macra - retete pur si simplu care de care mai apetisante, vor fi o sursa excelenta de inspiratie. O sa va prezint doua - trei, iar celelalte retete delicioase si numeroase, viu colorate si sanatoase le veti descoperiti voi, iar eu aleg sa va activez simturile cu ceva simplu si înviorator, o licoare în ton cu Anul Nou.

Multi dintre noi nu apreciaza sampania la adevarata sa valoare si cinstesc în noaptea de Anul Nou cu alte bauturi care de multe ori ramîn în pahare. Poate va inspir la timp si mai aveti vreme înainte de ora 0:00, pentru a crea o racoritoare fara alcool pentru voi si juniorii din preajma. Daca nu mai reusiti  pîna la miezul noptii, în urmatoarele 12 luni sigur veti gasi o alta ocazie pîna în ultima zi a anului, pentru a prepara si savura aceasta racoritoare. Pentru a afla reteta, dati click pe link.

  - Ginger Ale-



Cu ceva vreme în urma, am pregatit o astfel de reteta minunata, inspirata de pe acest blog.
E vorba de Flageolets cu Chorizo si ardei grasi. Reteta originala aici


Sper ca ati trecut cu bine peste sarbatori si ati petrecut frumos cu familia si prietenii. Ca refacere, detoxifiere si pentru o buna vitaminizare a organismului, dupa mîncarurile copioase si dulciurile ciocolatoase pe care le-ati savurat de la Craciun încoace, va recomand o alta reteta de pe blogul Simonei. Un adevarat deliciu pe care l-am savurat dupa Craiun. 
Salutati Anul Nou cu ceva mai usor, dar savuros. Retete o gasiti aici: 


 

Pentru ca nu am cum sa postez în 1 ianuarie, voi posta astazi, în ultima zi a anului. 
Va doresc de pe acum un An Nou mai bun, cu multe bucurii si realizari, 
si nu în ultimul rînd, sanatate maxima! 

La Multi Ani!


December 1, 2012

Blogul lunii Decembrie 2012

Astazi va prezint un alt blog minunat, cel al Irinei. Învat sa gatesc este un blog care patrunde direct în suflet, cu imaginile si povestirile sale. Atît de ordonat, atît de luminos, cu retete scrise clar si prezentate în cele mai frumoase si artistice imagini. Daca veti rasfoi suficient printre pagini, veti observa ca toate astea, permit cumva o mica invadare în viata Irinei. Va veti pierde printre rînduri citind si admirînd diferite imagini, nu doar ale retetelor.
Veti ajunge sa va pierdeti si în gînduri (pe mine cel putin, unele postari m-au teleportat departe... ),  veti simti o liniste care inunda sufletul... si nu în cele din urma, îl veti cunoaste pe Filou, un motan superb!

Pentru ca ne aflam în pragul sarbatorilor, va recomand Rulada de Sarbatori,



iar celora care adora ciocolata combinata cu aroma de menta proaspata, 
le recomand acest chec minunat, pe care l-am savurat chiar si eu, o neciocolatoasa fiind! 
Ador ciocolata amaruie cu menta. Cu reteta si alte detalii revin în urmatoarele zile.




Ah, sa nu credeti ca Irina pregateste doar dulciuri. Nu. Gateste de toate, dar asta va las sa descoperiti singuri. La categoria mincaruri gasiti o colectie de tarte, care de care mai alese, sufleuri si flanuri... si, si... cum spuneam, lasîndu-va sa le descoperiti pe cont propriu, surpriza va fi mai placuta!


Irina, sa ne ramîi asa cum esti si sa ne încînti mai departe atît papila cît si pupila! Sarbatori fericite!

November 1, 2012

Blogul lunii Noiembrie - 2012

Astazi va prezint blogul - La cucina di Any. Desi noua în blogosfera, o stiu pe Any de cîtiva ani buni din forumuri. La scurt timp dupa ce am cunoscut-o am îndragit-o mult. A devenit una dintre muzele mele. As spune Muza Muzelor, pentru ca m-am inspirat dupa o grmada din retetele ei, iar multe altele le-am facut si le fac înca exact ca la carte, le respect pas cu pas. În afara faptului ca prepara multe retete simple, care stiti bine sînt exact pe placul meu, creeaza meniuri diverse si diversificate, bogate, colorate, minunate si le aranjeaza, le decoreaza si asorteaza cu atîta drag... îsi rasfata familia si prietenii cum putini o fac! Aici gasiti cîteva exemple: Ziua de nastere a sotului, a tatalui, prînzul de Pasti, o cina cu prietenii si sigur veti mai gasi multe altele si de acum încolo. 



De curînd a pregatit  o supa crema de dovleac, care trebuie încercata! Supa de dovleac e una dintre favoritele mele. De fapt cred ca ocupa primul loc. Astazi o voi servi si eu, daca tot am scobit dovleacul de Halloween :)


Una dintre retetele cele simple de care pomeneam, si care o fac destul de des este carne cu cartofi si ceapa. O reteta care va intra în patrimoniul familiei. Denise o adora în mod special!


O alta delicatesa, pastele cu somon, o reteta rapida si delicioasa, este prima reteta cu care Any a "intrat" în bucataria mea si a cucerit toti membrii familei. Iar lista continua cu Paste cu somon & paste cu calamari, creveti si midii, Cheesecake cu Gorgonzola, Paste cu dovleac, si, si, si. 

Any, multumesc pentru inspiratie. 
Cu siguranta voi încerca cel putin 
înca 1001 retete de pe blogul tau!


October 1, 2012

Blogul lunii - Octombrie 2012

Cat, o pisicuta în bucatarie! Cat's Kitchen, un blog divers, plin de culoare si viata. Imaginile graitoare, dezvaluie pasiunea pentru detaliu, exprima fericire, iar spiritul liber si natura explodeaza de-a dreptul! Gîndeste pisiceste! În afara faptului ca ne rasfata cu retete delicioase, povesteste frumos despre aventurile culinare. Poate va animeaza si pe voi acest subiect, si dati o raita prin padure în cautarea buretilor de fag si a altor minunatii care le ofera natura. Pe lînga o plimbare în verde unde va umpleti plamînii cu aer curat, va mai întoarceti si cu desaga plina de bureti, cu care puteti aroma o zacusca delicioasa. Puteti "închide" padurea într-un borcan, asa cum a facut Magda! 


Înca savuram cu placere briosele inspirate dupa reteta ta, fara de care nu ajungeam niciodata la textura ideala... pentru ca renuntasem la acest gen de briose, tocmai din pricina texturii care nu era pe gustul meu nicicum. De atunci ne plac si checurile aperitive, la care folosesc aproximativ aceeasi reteta. 


Daca doriti sa stiti cîte ceva despre alte ingrediente verzi din natura, unde se gasesc si ce se poate prepara din ele, nu ezitati sa cititi aceste subiecte : Tinctura de leurda si Mugurii de jneapan si brad, în cel din urma avînd ocazia sa o întîlniti si pe autoarea blogului. Unde altfel, decît în natura?

Cat, o îmbratisare pufoasa de la Mike, care la fel ca tine, ar inhala natura!

 
Green is Life!
 

September 1, 2012

Blogul lunii - Septembrie 2012

The Wandering Oltean, un blog cu preparate absolut fantastice, prezentate cu minutiozitate si stil. La începutul anului, TWO si-a propus sa ne încînte pupilele cu retete preparate de el însusi, dupa The French Laundry Cookbook a chef-ului american Thomas Keller. Pîna la momentul de fata a preparat deja un numar impresionant de retete, saizeci si cinci la numar, pe care le puteti vedea aici - Master Recipes. Am rasfoit printre aceste retete speciale. Le-am tot întors pe toate partile, le-am masurat, le-am judecat, m-am mirat si minunat, am exclamat si nu în ultimul rînd, le-am admirat. Nici nu stiu care m-a încîntat cel mai mult. Toate sînt pur si simplu Wowww! Cert este, ca aceste retete necesita ceva mai multa munca, atentie si rabdare, pentru un succes garantat. De aceea trebuiesc apreciate în mod deosebit! Nu pot spune decît: "Chapeau, Oltene!"
Pentru ca am o faza în care ador brînza mai mult ca oricînd, chiar una cenusata, Morbier, va prezint una dintre retetele preparate de domnul Oltean, care este exact pe gustul meu si pe care intentionez s-o pun în practica cît de curînd.

Ashed Chevreaux with Slow-Roasted Yellow and Red Beets and Red Beet Vinaigrette



Daca tot am avut si noi cîteva zile calduroase si gradina plina de roade,
ne-am parfumat papilele cu un Gazpacho, dupa reteta prezentata de TWO. Ador aromele!





Mi-am încercat si eu norocul cu Parmigiano Reggiano Crisps.
Desi parmezanul meu nu prea voia sa se topeasca, fiind unul extrem de maturat,
am reusit sa fac aceste cosulete fara sa le rup, trisînd :D Le-am facut mai groase :)







TWO, multumesc pentru inspiratie, te voi urmari mereu cu drag si mare interes!

August 1, 2012

Blogul lunii - August 2012

Astazi va recomand din toata inima un blog tare drag mie, blogul Florentinei - Retete fel de fel. Asa cum promite si numele, blogul ofera o gama variata de retete, una mai deliciosa si aspectuoasa decît cealalta. Scrollati doar prima pagina si veti vedea despre ce vorbesc. Pentru mine, retetele Florentinei sînt o adevarata sursa de inspiratie, tinînd cont ca toate preparatele sînt în masura de aproape 100% exact pe gustul meu!
Printre retetele minunate, gasiti o colectie apetisanta de conserve dulci. Marmelade, gemuri si dulceturi fine, compoturi delicioase, toate impecabil prezentate. Gemul de cirese salbatice, este cel care mi-a atras atentia în mod deosebit, pentru ca nu am servit niciodata gem din aceste fructe salbatice, care banuiesc ca sînt super parfumate.


Zilele trecute, de cum a postat reteta de salata de fasole verde cu ton , m-am pus pe treaba si am facut-o!
Un deliciu! Toata lumea a fost încîntata la maxim!




De multe ori ajunge doar o singura privire pentru a ne inspira. Flory, multumesc draga mea!

July 6, 2012

Înghetata de capsune

Înghetata de capsune? Nimic nou sub soare, dar totdeauna un deliciu! Bun, de fapt voiam sa ma laud cu noul meu aparat de facut înghetata. Mai am unu, si trebuie sa recunosc, îsi face jobul bine, dar nu atît de confortabil ca asta nou. Cel vechi are bol cu lichid refrigerant între pereti, care trebuie tinut peste noapte în congelator/cel putin 12 ore, pe cînd aparatul nou este cu compresor. Muuult mai rapid! În modul de utilizare al aparatului se precizeaza ca respecatrea instructiunilor duc la un rezulat satisfacator. Logic, nu? Totusi trebuie testate si alte variante. De ce sa nu încep direct încalcînd regulile? Exemplu. Înainte de prepararte, înghetata/compozitia lichida trebuie racita în frigider la 5-6-7°C. Eu am testat cu ingrediente la temperatura camerei. Am preparat un sorbet. Dupa ce am mixat pulpa unui pepene galben cu zeama unei lamîi si ceva zahar, am introdus amestecul lichid în bolul aparatului. Avea 24°C , spunea aparatul. I-am dat drumul. Dupa 2 minute de amestecat s-a declansat racirea. Pe parcurs, arata în ecran - alternativ, cînd temperatura la care lucreaza aparatul, cînd timpul ramas din program. Sorbetul a avut o textura perfecta si o aroma... mmmm! Deci se poate! Poze nu am facut, deoarce era un experiment de dupa miezul noptii :D
Astazi, am zis sa ma tin si eu de cuvînt, si sa-i arat respect aparatului... asa ca am racit compozitia lichida dupa preparare. Necunoscînd aparatul si nestiind cît dureaza pîna îngheata înghetata mea, am ales programul maxim de 50 minute.








Ingrediente:
  • 560 g capsune ( dupa curatare)
  • 100 g smîntîna lichida
  • 4-5 linguri zahar pudra/ dupa gust
  • 1 lingurita zeama de lamîie

Starletele. Capsune aromate si super parfumate, dar nu prea dulci.





Se mixeaza capsunele cu zaharul pudra într-un blender cu lame cîteva secunde.
Eu am mixat 10 secunde în KitchenAid folosind functiunea Crush Ice.





Se adauga si smîntîna lichida, se mixeaza înca 5-10 secunde (folosind butonul cu telul).
Se adauga zeama de lamîie si se da la rece. În total am obtinut 770 ml compozitie lichida.



Se toarna compozitia rece în aparat, se porneste... si se asteapta pîna se obtine textura dorita.



Pofta buna si un sfîrsit de saptamîna minunat va doresc!





Notita:

Daca nu se serveste pe loc toata, se poate pastra în recipiente rezistente la înghet, în congelator. Înainte de a fi servita, lasati-o afara pîna are consistenta dorita. Nu se vor forma ace.

Aparatul:




Poftiti la înghetata:



  • May 31, 2012

    Blogul lunii - Iunie 2012

    M-am gîndit sa înfiintez o rubrica intitulata Blogul Lunii. Pentru ca întîlnesc mereu bloguri care îmi plac foarte mult, as vrea sa le pastrez amintirea într-o "culegere" de... bloguri. În fiecare luna voi alege un blog care îmi place, despre care voi scrie cîteva cuvinte. De exemlu... ce îmi place sau ce anume m-a dat pe spate, ce m-a facut sa-l aleg... Voi selecta si publica partial cel putin unu sau mai multe articole care m-au impresionat în mod deosebit, sau voi da link catre acestea. 

    Încep odiseea cu blogul - Simplu si bun - Cosmin si Daiana, doi doctori în bucatarie.
    Relativ nou în blogosfera, acest blog încînta în primul rînd pupila, pentru ca e firesc, doar prima data vedem. Intrînd în detalii, articolele scrise frumos împreuna cu imaginile superbe, ne gîdila materia cenusie îndemnîndu-ne la o provocare, care în final duce la o satisfactie maxima a papilelor gustative. Ca sa îndeplinesc toate punctele, am probat perele cu gorgonzola, nuci si miere! Un deliciu, va asigur! Multumesc!


    Rondul de dimineata, într-o zi frumoasa de Mai, m-a impresionat în mod deosebit. Un scurt articol despre o parte a "barierelor verzi", pline de viata si clorofila, un coltisor care confera un aer atît de misterios, precum o gradina secreta din Venetia.
    E clar, ca într-o asa gradina, nu puteau lipsi verdeturile proaspete pentru parfumarea si aromatizarea bucatelor delicioase de pe masa, fructele si legumele, umbra si soarele... viata!... si alte detalii misterioase.

    Cosmin, despre vita de vie:
    "Vita de vie...se vede ca natura a fost atenta la detalii cand a creionat plantele care ne inconjoara..."


    ...si nu în ultimul rînd, pe acest blog, veti mai gasi si o colectie remarcabila de torturi superbe!

    Sper ca acest blog sa aibe o viata cît mai lunga, sa ne rapesca privirea de fiecare data în gradina cu roadele minunate, în orice anotimp. Sa ne transfere gîndurile în cele mai ascunse si misterioase colturi posibile. Back to Nature!