Showing posts with label vinete. Show all posts
Showing posts with label vinete. Show all posts

February 6, 2015

Dip de vinete

Din nou ceva simplu, rapid si care nu necesita prea multa munca, asa cum îmi place mie. Merge bine pe lînga cartofi copti sau pîine rumenita, dar si lînga o bucata de piept de pui, chiftelute, si... pe lînga ce doriti. L-am numit dip, pentru ca eu asa îl folosesc, pe post de sosulet. Un dip/sosulet rece ar trebui sa fie mai fin, dar eu detest din adîncul sufletului vinetele facute "praf" :D





Ingrediente:

  • 3 vinete, taiate în jumatate pe lungime
  • 3-6 catei de usturoi ( dupa gust ), taiat felii grosute
  • ulei de masline
  • sare, piper din rîsnita

Se cresteaza vinetele adînc, dar nu se atinge coaja. Se împaneaza cu feliile de usturoi,
se sareaza si pipereaza, si se stropesc cu ceva ulei de masline.
Se introduc în cuptorul încalzit la 200°C si se lasa pîna se înmoaie.
Daca tind a se rumeni prematur, pîna sa fie moi, se acopera cu o coala de folie de aluminiu. 



Se scoate pulpa cu ajutorul unei linguri. Daca va place un sosulet fin, macinati, tocati, 
striviti dupa bunul plac. Eu le-am tocat cu lingura cu care am scos pulpa din coaja, direct în castron. 
Degustati si condimentati dupa gust cu piper proaspat macinat si sare. Daca nu va place piperul, 
dar va place iute, adaugati fulgi de chili sau ardei iute proaspat, tocat fin. Amestecati bine, 
mai stropiti cu putin ulei de masline si cam asta este. Un deliciu pentru papila mea :) 


Cu sosuletul am avut cartofi fierti putin, apoi copti. Asa ne plac foarte mult. 


Nu e o reteta de weekend, dar eu va urez un sfîrsit de saptamîna minunat!


May 23, 2014

Vinete cu Feta

Vinetele albe si cele violete sînt cele mai bune vinete, parerea mea bineînteles. Sînt fragede, aromate, nu prea au seminte si sînt dulci. Ambele variante - feliate gros si rumenite pe gratar, apoi stropite cu putin ulei de masline si presarate cu sare de mare - un deliciu! Puteti sa le preparati cum va place.
Varianta mea de azi - cum spuneam, feliate gros, rumenite pe gratar la foc iute, cu brînza, ierburi, ulei de masline... la cuptor. Ador acest fel. Fiicei mele nu-i place cum arata (?... copiii sînt ciudati :P ), dar a spus ca totusi manînca, cu ochii închisi, pentru ca e delicioasa combinatia :D 



Ingrediente: 

  • 1 vînata violeta ( Violetta di Firenze)
  • 1 vînata alba
  • 200 g Feta
  • 9-10 rosioare cherry
  • cimbrisor sau alta verdeata care va place
  • ulei de masline
  • sare de mare
  • piper
Se taie vinetele felii groase, se rumenesc pe un gratar/placa încins/a, dupa care se aseaza într-un vas termorezistent. Printre feliile de vinete se aseaza jumatati de rosioare,


verdeata si brînza feta, 


ulei de masline, sare, piper si la cuptor cu toata traeaba asta minunata! 


10-15 minute sub gratarul cuptorului la 250°°C ajunge. Pofta buna! 



O zi buna sa aveti!

July 3, 2013

Vinete evantai

Inspirata de reteta Monei de pe ArtaCulinara.com, am facut si eu aceste minunate evantaie din vinete. Ca de obicei si asa cum îmi place mie, o reteta simpla si rapida, timpul de preparare fiind minimal... iar de copt, o face cuptorul.
O vînata de persoana este o portie generoasa, poate satura si cel mai flamînd dintre flamînzi. Noi nu am reusit sa dovedim o vînata de caciula, asa ca jumatatile ramase, le-am devorat mai tîrziu. Pentru a testa, jumatatea mea ramasa am împartit-o în doua. O parte am servit-o rece, si va spun sincer mie mi-a placut mult si asa, iar cealalta parte am încalzit-o. A fost foarte buna si reîncalzita, desi eu nu mi-as mai da "osteneala" si a doua oara :D
Deci, ori folositi vinete pitice, si serviti una de caciula, sau socotiti o vînata de marime normala la doua persoane, sau faceti ca noi, le terminati la cina fie reci sau reîncalzite :D
 
 



Ingrediente:
  • 3 vinete
  • bacon, prosciutto crudo
  • 2 bile mozzarella a 125 g bucata
  • rosii
  • 3 linguri ulei de masline e.v.
  • usturoi, busuioc, sare 


Am spalat vinetele, le-am feliat fara a taia codita,
asa încît sa arate ca niste evantaie, de unde vine probabil si denumirea :P
Le-am sarat putin. 
 

Le-am umplut cu felii de rosii, mozzarella si bacon. A treia e aproape la fel.
Doar am înlocuit bacon-ul cu sunca cruda si putin afumata si am copt-o ceva mai tîrziu. 
 

Din usturoi, busuioc, sare si ulei de masline, am mojarit un balsam delicios,
pe care l-am turnat/stropit deasupra. 
 


Am dat vinetele la cuptor la 180-190°C, si va spun sincer,
nu stiu cît au stat acolo, posibil în jur de trei sferturi de ceas. Zeama lasata e gustoasa rau!  


O reteta potrivita sezonului bogat, în care gasim rosii si vinete proaspete.
Daca prindeti o zi mai racoroasa, e o reteta perfecta. Si daca nu sînteti pretentiosi,
aveti ceva si la cina :D 


Pofta buna!


June 3, 2013

Felioare de vita cu legume

O mîncarica colorata, parfumata,  plina de arome si prospetime. Se prepara rapid, cu tot cu pregatiri. Tocati legumele cît mai grob, si nu le "omorîti" prelungind procesarea la inconstienta. Legumele preparate scurt îsi pastreaza culorile vii, vitaminele sînt mai numeroase, aroma mult mai intensiva, si nu în cele din urma, aspectul care face cu ochiul.
Despre carne. Depinde ce fel de carne preparati. În orice caz sa fie proaspata, iar daca provenienta va este cunoscuta, veti servi si mai cu pofta. Eu am avut cîteva felioare de vita taiate subtire de macelar. Nu mai groase de 4-5 mm. Acest fel de carne eu îl prepar scurt - rîsnesc piper proaspat pe carne, încing tigaia cu putin ulei de masline, asez feliile si le las maxim un minut pe-o parte si mai putin de un minut pe a doua. Înainte sa le servesc, sarez putin cu sare de Himalaya. 

Daca preparati porc, pui, curca & alte pasari, iepure... timpul de procesare este mai lung. Aceste carnuri nu se servesc în sînge, nici macar medium, egal ce mod de a le gati alegeti - fie gratar, prajit, copt... etc.

Cum am preparat legumele. În primul rînd le-am spalat.

- vinetele le-am curatat de coaja, dar nu trebuie neaparat, si le-am taiat cuburi de 3-4 cm
- ceapa am curatat-o de primul strat si am feliat-o grob
- ciupercile le-am taiat în patru
- ardeii - rosu, galbe si verde, i-am taat bucati/patratele aproximativ
- mazarea din congelator, dar decongelata

Se încinge tigaia cu un strop de ulei de floarea soarelui. Se adauga vinetele si se rumenesc pe toate partile. Înainte de a fi gata se sareaza. Cînd sînt moi si rumene, se scot în alt vas. Se continua cu ciupercile. Nu se sareaza. Asa nu vor lasa apa si se rumenesc rapid, fara a se înmuia prea tare. Se repartizeaza în vasul cu vinete. Daca mai e nevoie, se adauga un strop de ulei în tigaie, se adauga ardeii, ceapa si mazarea. Se salta tigaia de cîteva ori. Maxim 4-5 minute la foc iute, sînt gata. Spre sfîrsit se sareaza, pipereaza. Se adauga la celelalte legume. Se amesteca usor, apoi se prepara carnea - prima data se prepara legumele, apoi carnea. Asta în cazul în care pregatiti felioare subtirele de vita. Cum spuneam, alte carnuri necesita alti timpi de procesare.



O idee aproape identica, la fel de buna, bineînteles din punctul meu de vedere... 
Legumele taiate grob se aseaza pe o tava mare, se stropesc cu putin ulei de masline, se dau în cuptorul încins si fixat pe functiunea grill, direct sub gratar. În maxim 10 minute aveti o tava babana de legume delicioase. Condimentati-le dupa gust, sezon... Între timp puteti grila o bucata de carne pe gratarul electric, în tigaia "ridata" pe soba/plita/ceran... etc, sau pe gratarul din gradina. Cum va place, de cît timp dispuneti, chef, cantitatea pe care o preparati, ce mijloc de gatit dispuneti... etc. 
Taiati legumele în functie cît de moi sau crocante va plac. Daca amestec vinete cu dovleci, ceapa verde, ardei grasi, ciuperci le fac asa: Vinetele le tai cubulete, dovleceii pe jumatate, ceapa verde în bucati de 4-5-6 cm, ardeii grasi în 4, ciupercile la fel. Daca sînt mici le las întregi. Asa vinetele se înmoaie suficient, dovleceii ramîn întregi si au textura, nu sînt moi de tot, ceapa la fel, nu se împrastie, ardeii ramîn crocanti, ciupercile nu pierd toata zeama... asa cum îmi plac mie.



~~~~~~~~~~

Si daca tot sîntem la carne, aici un T-Bone Steak si cîteva tipsuri & tricksuri
(o bucata de carne excelenta, maturata, de bovina crescuta pe imaş, preparat mai dedemult)



Merge perfect, servit cu legume la cuptor. 



- scoateti carnea ( fleicile pentru gratar sau prajit) din timp de la rece - socul termic dauneaza carnii. Daca prajiti de exemplu o bucata mai mare, raceste tigaia si implicit uleiul, iar asta incetineste procesarea, care duce la rezultate nesatisfacatoare. Carnea devine mai tare sau chiar capata textura gumata/cauciucata... si ar fi pacat de o bucata buna de carne. 
- încingeti gratarul, tigaia, ce-o fi - foaaarte bine!
- nu o sarati înainte. Asta nu face decît sa extraga zeama, porii nu se închid bine, si în loc sa obtineti o carne rumenita bine si rozalie (sau cum o doriti) în interior, obtineti o fleica tare, fiarta.
- carnea se poate procesa (pe gratar, atît cît si în tigaie - cu ulei sau fara) cu sau fara condimente. Daca alegeti s-o condimentati, nu exagerati cu ierburile uscate, chili sau diferite seminte macinate. Eu manînc mai rar carne, dar o prefer de calitate si doar putin piperata. 
- piperul proaspat rîsnit, pe o carne buna este suficient ( din nou parerea mea/gustul meu).
- se sareaza abia dupa ce e gata, sau chiar exact înainte de a îndeparta carnea de pe sursa de caldura. 
- fleicile groase, necesita cîteva minute de odihna dupa procesare. Se pot pastra acoperite sau împachetate în folie de aluminiu pîna la servire.

March 19, 2013

Paste gratinate cu vinete si mozzarella

Vinetele astea rotunde si mari, Violetta di Firenze le zice, sînt delicioase. Au coaja subtire, fina, pulpa alba, moale si dulceaga lipsita de seminte. Un deliciu liliachiu. Înainte le vedeam rar de tot. Nici acum nu le întîlnesc la toate colturile, dar le gasesc si ma bucur, pentru ca sînt foarte gustoase! Cele doau exemplare ale mele, nici n-au fost prea mari, dar de obicei sînt babane bine :D 



Ingrediente:

  • vinete
  • sare proaspat rîsnita
  • busuioc proaspat, tocat grob
  • sos de rosii, preparat dupa placul inimii
  • mozzarella feliata
  • ulei de masline
  • paste fierte al dente, spre tari chiar



Am feliat vinetele, le-am stropit cu putin ulei de masline, am rîsnit sare de Himalaya deasupra, 
am presarat busuiocul grob tocat si am dat tava în cuptorul preîncalzit la 220 °C setat pe functiunea gril, 
direct sub gratarul cuptorului. Se rumenesc rapid, nu se lasa pîna se înmoaie de tot. 
Apoi am lasat la racit, pîna am hotarît ce fac cu ele :D 


Daca tot m-a palit inspiratia, m-am apucat de sosul de rosii. 
L-am facut ca aici. Simplu. În plus am adaugat ceva usturoi.  



Între timp am înmuiat si pastele, doar atît cît sa fie putin elastice, deci mai tari decît al dente,  
cum le servesc. Am amestecat pastele cu sos, le-am repartizat într-un vas termorezistent, 
iar deasupra am asezat feliile de vinete si mozzarella. 


Am dat tava în cuptorul preîncalzit la 200°C pîna s-a rumenit mozzarella.



 Delicios!  














October 5, 2012

Small, but oh my!

Turnuletele astea merg asa ca o gustarica între mese sau ca un aperitiv mai satios, dupa care serviti o piesa de rezistenta... mai usoara :D





Ingrediente pentru doua portii:
  • 6 felii grosute de vînata
  • 6 felii de rosie (1 rosie mare)
  • 6 felii de mozzarella (125 g)
  • 20-25 frunze de busuioc
  • 1 catel de usturoi, feliat
  • 3-4 linguri ulei de masline
  • 20 g pecorino romano, maruntit
  • sare de Himalaya
Feliile de vînta se sareaza si se lasa 10 minute,
dupa care se clatesc cu apa rece si se sterg/tamponeaza cu un servet de  hîrtie.
Se încinge o tigaie, doar pensulata cu un strop de ulei,
se aseaza feliile de vînata si se rumenesc pe ambele parti.


Între timp se prepara un pesto din frunze de busuioc, pecorino romano,
sare si ulei de masline. Se mojareste sau se macina totul în blender,
pîna se obtine o pasta fina sau groaba, dupa bunul plac.


Cu acest pesto se ung feliile de vînta, rosie si mozzarela
si se suprapun în asa fel încît sa obtineti doua turnulete.




Turnuletele se aseaza pe un vas plat termorezistent
si se dau în cuptorul preîncalzit la 220 °C timp de 10 minute.
În mod normal nu trebuiesc fixate, dar mi s-a întîmplat odata ca au luat-o la vale, 
din cauza ca le-am cladit din start mai strîmbe :D


Se servesc calde. Un deliciu!



Va doresc un sfîrsit de saptamîna însorit! 


August 9, 2012

Ratatouille

Ratatouille este o mîncarica de legume proaspete, specifica bucatariei sud franceze, care se poate servi atît calda cît si rece. Legumele de baza pentru ratatouille sînt: dovleceii, vinetele, ceapa, ardei gras, usturoi, rosii. Aromatizarea cu verdeturi proaspete este optionala si/sau în functie de gust. Eu nu as sari-o! Varianta mea e mai sosoasa. Contine putin bulion de rosii, si un strop ( mai ) mare :D de vin alb. Daca aveti în gradina legume si verdeturi proaspete, nu ratati reteta. Ador acest fel de mîncare si îl prefer rece!


Ingrediente:
  • 2 dovleci
  • 1 vînata
  • 2-3 ardei
  • 4-5 rosii
  • 4 fire de ceapa verde
  • 2-3 catei de usturoi
  • 3 linguri ulei de masline
  • 100 ml vin alb sec
  • 150 ml bulion de rosii
  • sare, piper, chili
  • verdeturi proaspete - foi de dafin, ramurele de oregano, frunze de salvie, patrunjel

Legumele se spala si curata de coditele verzi (ardeii, dovleceii, rosiile, vînata) , de seminte (ardeii), de coaja vînta daca doriti, si de foile exterioare ceapa si usturoiul. Toate se toaca în functie de preferinte. Eu toc totul grob si curat vînta de coaja din cauza ca-mi creeaza probleme, de altfel as prefera-o cu coaja. Se încinge putin uleiul, se adauga cuburile de vinete, ardeii tocati grob si rondelele de ceapa, si se rumensc usor pe foc iute. Se sting cu vin, apoi se învîrt cînd si cînd, pîna lichidul se evapora în totalitate.



Se adauga dovleceii si se amesteca mai departe cîteva minute.


Se adauga rosiile, de preferat decojite. Eu le adaug cu tot cu pielita. Dupa ce le învîrt cîteva minute, pielita începe a se dezlipi de pe bucata de rosie, iar eu o îndepartez cu o penseta de bucatarie. Daca am timp mai mult la dispozitie, le curat înainte cu curatatorul special de rosii.


Dupa 2-3 minute adaug bulionul, verdeturile proaspete rupte ( cine doreste le poate toca) si o parte din usturoi. Se lasa sa traga un clocot puternic, dar scurt. Dovlecii nu au voie sa se înmoaie prea tare. Între timp se condimenteaza cu sare, piper si chili (optional). Înainte de a se îndeparta vasul de pe foc, se adauga ustruroiul tocat ramas, se amesteca si acopera vasul, si se lasa cîteva minute la odihna, altfel va ardeti limba si ar fi pacat! De altfel rece este muuuult mai aromat si gustos!


 
Pofta buna!






~~~~~~~~~~~~~~~

Ratatouille conservat - Aici o imagine cu borcanele înainte de a le baga în cuptor.

Imagine atasata



Ingrediente:

  • 1200 g dovlecei
  • 1200 g rosii depielitate
  • 600 g ardei gras rosu
  • 400 g ceapa
  • 300 g vînata
  • 150 ml ulei de masline
  • 7 catei de usturoi
  • 100 ml vin alb sec
  • 6 foi dafin
  • 20 frunze busuioc
  • 5 frunze mari frunze salvie
  • 2 linguri frunzulite oregano
  • piper, sare, chili - proaspat rîsnite


Se pregatesc legumele si verdetutile exact ca în reteta de sus. Se toarna jumatate din cantitatea de ulei într-un vas încapator, se adauga ceapa, ardeii si vînata si se soteaza usor. Se stinge cu vin alb si se amesteca usor pîna se evapora tot lichidul. Se adauga usturoiul feliat si sferturile de rosii, se soteaza împreuna cu celelalte legume pîna se dezlipeste coaja, care se îndeparteaza din vas cu o penseta de bucatarie sau o alta ustensila ( sau le puteti curata de coaja înainte. Atunci le sotati pîna se înmoaie). Se adauga dovleceii, dupa 5 minute si verdeturile si se adauga si restul de ulei. Se lasa la fiert înca 8-10 minute, timp în care se condimenteaza cu sare, piper, chili si se învîrte cînd si cînd.
Asa fierbinte se toarna în borcane curate si uscate, se închid bine cu capace potrivite si se dau în cuptorul rece, pe un gratar pe sina mijlocie, fixat pe 170 °C. Cînd începe a sfîrîi ratatouille-ul în borcane, se coboara temperatura la 150 °C si se mai lasa 15 minute, apoi se opreste focul, iar borcanele se lasa în cuptor la racit încet, pîna a doua zi, dupa care se transporta în camara sau pivnita/ într-un loc racoros ferite de soare. Nu umpleti borcanele cu vîrf si îndesat. Legumaraia are nevoie de ceva loc pentru a clocoti. Altfel curge, murdariti si afumati cuptorul :D